فصل 1: مقدمه‌ای بر بیمه عمر و درمان بلند مدت (ریاضیات بیم‌سنجی برای خطرات احتمالی زندگی)

خلاصه

در این فصل، زمینه ریاضیات فصل‌های بعدی را با توصیف برخی از پیش‌زمینه‌های حرفه‌ی بیم‌سنجی مدرن، که مربوط به پرداخت‌های احتمالی طولانی‌مدت است، ارائه می‌کنیم. ما انواع عمده محصولات بیمه عمر را که در بازارهای بیمه توسعه یافته فروخته می شوند، شرح می دهیم و در مورد چگونگی تکامل این محصولات در گذشته اخیر بحث می کنیم. ما همچنین بیمه بلندمدتی را در نظر می گیریم که به وضعیت سلامتی زندگی بیمه شده بستگی دارد نه صرفاً بقا یا فوت. در نهایت، برخی از طرح های رایج بازنشستگی را شرح می‌دهیم.

ما نمونه‌هایی از سوالات بیم‌سنجی مربوط به مدیریت ریسک این قراردادها را ارائه می‌دهیم. نحوه پاسخگویی به اینگونه سؤالات و حل مسائل حاصله موضوع فصول بعدی است.

پیشینه

اولین بیم‌سنجان توسط شرکت‌های بیمه عمر در اوایل قرن هجدهم به کار گرفته شدند تا مبنایی علمی برای مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت‌ها فراهم کنند. بدهی‌ها به تعداد فوتی که هر سال در بین بیمه شده در قید حیات رخ می دهد، بستگی دارد. مدل‌ سازی مرگ‌ ومیر به موضوعی مورد علاقه تجاری و علمی عمومی تبدیل شد و بسیاری از دانشمندان و ریاضی‌دانان مهم را به مسائل اکچوئری جذب کرد، در نتیجه بسیاری از کارهای اولیه در زمینه احتمالات با توسعه راه‌حل‌هایی برای مشکلات بیم‌سنجی مرتبط بود.

اولین بیمه نامه‌های عمر قراردادهای سالانه بودند. خریدار مبلغی به نام حق بیمه را به بیمه‌گر می‌پرداخت و فردی را معرفی می‌کرد که زندگی او تحت قرارداد بیمه شده بود. فرد بیمه شده ممکن است خریدار باشد، اما می تواند شخص ثالث نیز باشد. اگر فرد بیمه شده در طول سالی که قرارداد لازم الاجرا بود فوت می کرد، بیمه گر مبلغی مقطوع از پیش تعیین شده یعنی مبلغ بیمه شده را به بیمه گذار یا دارایی وی پرداخت می‌کرد. هر سال با افزایش احتمال مرگ، حق بیمه افزایش می‌یابد. اگر در تاریخ تمدید، فرد بیمه شده به شدت بیمار شود، ممکن است بیمه نامه تمدید نشود، در این صورت در فوت بعدی فرد بیمه شده هیچ مزایای پرداخت نمی‌شود. در تعداد زیادی از قراردادها، درآمد حق بیمه هر سال باید تقریباً با نتیجه خسارت مطابقت داشته باشد. این روش تطبیق درآمد و خروجی سالانه، بدون هیچ تلاشی برای هموارسازی یا متعادل کردن حق بیمه در طول سال‌ها، ارزیابی گرایی نامیده می‌شود. این روش هنوز هم برای بیمه عمر گروهی استفاده می‌شود، جایی که کارفرما به صورت سالیانه پوشش بیمه عمر را برای کارکنان خود خریداری می‌کند.

توسعه بنیادی در اواخر قرن هجدهم، قرارداد حق بیمه ثابت بود. مشکل ارزیابی‌گرایی این بود که افزایش سالانه حق بیمه، بیمه‌شدگان را از تمدید قرارداد خود منصرف کرد. سیاست حق بیمه ثابت به بیمه‌گذار این امکان را می‌دهد که حق بیمه معمولی، که شاید به صورت هفتگی، ماهانه یا سالانه قابل پرداخت باشد را برای مدت قرارداد ثابت در نظر بگیرد. این مورد در بین بیمه‌گذاران محبوب‌تر بود، زیرا در زمان نیاز قیمت‌گذاری نمی‌شدند. برای بیمه‌گر، بستن قرارداد طولانی‌تر احتمال بیشتری برای پرداخت حق بیمه برای مدت طولانی‌تر از سوی بیمه‌گذار بود. با این حال، یک مشکل برای بیمه‌گر این بود که قراردادهای طولانی‌تر برای مدل‌سازی پیچیده‌تر بودند و ریسک مالی بیشتری را ارائه می‌کردند. برای این قراردادها، تکنیک‌های بیم‌سنجی باید فراتر از مدل‌سازی سال به سال احتمال مرگ و میر توسعه می‌یافتند. به ویژه، الحاق ملاحظات مالی در مدل سازی درآمد و مخارج ضروری شد. در یک قرارداد یک ساله، ارزش زمانی پول یک جنبه مهم نیست. ولی طی یک قرارداد 30 ساله، به بخش بسیار مهمی از مدل‌سازی و مدیریت ریسک تبدیل می‌شود.

یکی دیگر از تحولات بیمه عمر در قرن نوزدهم مفهوم نفع بیمه‌پذیر بود. این یک الزام در قانون بود که شخصی که قرارداد پرداخت حق بیمه عمر را دارد باید در صورت فوت بیمه شده با ضرر مالی روبرو شود – پرداخت بیمه نباید باعث شود که ذینفع از نظر مالی وضعیت بهتری نسبت به زمانی که زندگی بیمه شده فوت نکرده باشد، داشته باشد. شرط نفع بیمه‌پذیر به این عمل پایان داد که در آن افراد افراد (اغلب شخصیت های عمومی) را که هیچ ارتباطی با خریدار نداشتند، به عنوان نوعی قمار بیمه می کردند. همچنین مهمتر از همه، انگیزه بیمه گذار برای تسریع در مرگ زندگی بیمه شده را از بین برد. از آن پس، بیمه‌نامه‌ها توسط فرد بیمه‌شده خریداری شد، و در ادامه این کتاب از این قرارداد استفاده می‌کنیم که بیمه‌گذار که حق بیمه را پرداخت می‌کند، فرد بیمه‌شده نیز هست، که بقا یا فوت او باعث پرداخت مبلغ بیمه‌شده تحت شرایط قرارداد می‌شود.

اولین مطالعات مرگ و میر شامل جداول زندگی ساخته شده توسط جان گرانت و ادموند هالی است. جدول زندگی یک مدل بقا را با مشخص کردن نسبت افرادی که انتظار می‌رود در هر سنی زنده بمانند، خلاصه می‌کند. با استفاده از داده‌های مرگ و میر لندن از اوایل قرن هفدهم، گرانت پیشنهاد کرد، برای مثال، هر فرد جدید احتمال 40٪ زنده ماندن تا سن 16 سالگی و احتمال 1٪ زنده ماندن تا سن 76 سالگی را دارد. ادموند هالی، معروف به خاطر محاسبات نجومی، از داده های مرگ و میر از شهر برسلاو در اواخر قرن هفدهم به عنوان مبنای جدول زندگی‌اش استفاده کرد، جدولی که مانند گرانت، با پیشنهاد میانگین نسبت (“میانه” در عبارت هالی) از بازماندگان در هر سنی به تعداد دلخواه افراد ساخته شد. هالی کار را دو قدم جلوتر برد. ابتدا، او از جدول برای استنباط در مورد احتمال بقای مشروط در سنین میانی استفاده کرد. یعنی با توجه به احتمال زنده ماندن یک فرد تازه بدنیا آمده در هر سن بعدی، می‌توان این احتمال را استنباط کرد که یک فرد مثلاً 20 ساله تا هر سن بعدی زنده بماند، با استفاده از شرطی که یک فرد در سن صفر تا سن 20 سالگی زنده بماند. دومین نوآوری عمده این بود که هالی داده‌های مرگ و میر را با فرضی در مورد نرخ بهره ترکیب کرد تا ارزش سالیانه تمام عمر را در سنین مختلف پیدا کند. مستمری مادام العمر قراردادی است که مبلغی را در فواصل زمانی معین پرداخت می‌کند، در حالی که فرد مذکور (مستمری‌بگیر) هنوز زنده است. محاسبات در مقاله هالی شباهت قابل توجهی به برخی از کارهایی دارد که هنوز توسط بیمسنجان در بازنشستگی و بیمه عمر استفاده می شود.

این کتاب به سنت ترکیب مدل‌های مرگ‌ومیر با مدل‌های مالی ادامه می‌دهد تا چارچوبی برای قیمت‌گذاری و مدیریت ریسک قراردادهای بلندمدت در بیمه عمر و سلامت ایجاد کند. همچنین بسیاری از تکنیک‌های مشابه در ریاضیات مستمری نیز مرتبط هستند. با این حال، از اولین قراردادهای بلندمدت در اواخر قرن هجدهم، تغییرات زیادی رخ داده است.

ما معمولاً از اصطلاح بیمه برای اشاره به قراردادی استفاده می‌کنیم که به موجب آن مزایا به صورت یکجا پرداخت می شود، چه در صورت فوت بیمه گذار و چه در صورت بقا تا سررسید از پیش تعیین شده. (در انگلستان استفاده از اصطلاح assurance برای قراردادهای بیمه‌ای که شامل زندگی می شود، و ‘insurance’ برای قراردادهای مربوط اموال استفاده می‌شود.) سالواره مزایا به شکل یک سری پرداخت‌های منظم است که معمولاً مشروط به بقای بیمه گذاراست.

قراردادهای بیمه عمر سنتی

مقدمه

سه شکل سنتی بیمه عمر عبارتند از بیمه عمر زمانی، بیمه تمام عمر و بیمه عمر و پس انداز. این بیمه نامه‌ها تا دهه 1980 بر بازارهای بیمه تسلط داشتند و امروزه در برخی کشورها همچنان محبوب هستند. با این حال، طراحی بیمه عمر در چند دهه گذشته به طور قابل توجهی گسترش یافته است. در این بخش ویژگی‌های بیمه نامه‌های عمر سنتی را شرح می‌دهیم. در بخش بعدی پیشرفت‌های مدرن تر را بررسی می کنیم.

بیمه عمر زمانی

بیمه زمانی (یا موقت) در صورت فوت بیمه گذار، سود یکجا را پرداخت می کند، مشروط بر اینکه فوت قبل از پایان مدت مشخص شده رخ دهد. شرایط قرارداد معمولی از 10 تا 30 سال متغیر است.

حق بیمه برای بیمه زمانی معمولاً نسبت به مبلغ بیمه شده بسیار ناچیز است، زیرا بیمه‌گر باید تنها در بخش کوچکی از بیمه نامه های صادر شده، مزایای فوت را بپردازد. اگر بیمه‌گزاری که 40 سال سن دارد، بیمه مدت 10 ساله بخرد، احتمال اینکه بیمه‌گر هرگونه غرامت فوت را در بیمه‌نامه پرداخت کند (که فقط احتمال فوت قبل از 50 سالگی است) ممکن است حدود 2٪ باشد. بنابراین، حدود 98٪ از چنین بیمه نامه‌هایی بدون پرداخت مزایای فوت منقضی می‌شوند، و حق بیمه‌های این قراردادها، 2٪ مزایایی را که برای آن مزایای فوت باید پرداخت شود را پرداخت می‌کند.

یک بیمه گزار بیمه زمانی ممکن است تصمیم بگیرد که بیمه نامه خود را فسخ کند، به این معنی که بیمه گزار پرداخت حق بیمه را متوقف می‌کند. در این صورت پوشش بیمه‌ای آن نیز قطع می‌شود و دیگر هیچ گونه پرداختی از سوی بیمه‌گزار یا بیمه‌گر نخواهد بود.

هدف اصلی بیمه زمانی حمایت از خانواده است. با هزینه ماهانه نسبتاً کم، بیمه زمانی میتواند از همسر و فرزندان بیمه گزار در برابر مشکلات مالی در صورت فوت بیمه گزار محافظت کند.

یکی دیگر از کاربردهای بیمه زمانی، محافظت از کسب و کارها در برابر زیان های ناشی از مرگ کارکنان کلیدی است. در این حالت شرکت حق بیمه را پرداخت می‌کند و در صورت فوت بیمه شده در طول مدت، مبلغ بیمه را دریافت می‌کند. کسب و کار باید نفع بیمه‌پذیر را نشان دهد. این نوع بیمه قبلاً بیمه افراد کلیدی نامیده می شد، اما اکنون بیشتر بیمه عمر متعلق به شرکت (Company Owned Life Insurance) COLI نامیده می شود.

اکثر بیمه نامه‌های زمانی یک مبلغ بیمه را ارائه می‌دهند که توسط حق بیمه‌های ماهانه یا سالانه تأمین می‌شود. یک نوع بیمه زمانی کاهشی است که در آن سود مزایای فوت در طول مدت بیمه نامه کاهش می‌یابد. بیمه زمانی کاهشی ممکن است همراه با وام مسکن استفاده شود؛ اگر بیمه‌گزار فوت کند، باقیمانده وام از محل درآمد بیمه‌ زمانی پرداخت می‌شود و خانواده بیمه‌گزار را از مشکل، هزینه و ناراحتی احتمالی ناشی از تلاش برای پرداخت وام پس از فوت بیمه‌گزار مصون می‌دارد. مزایای فوت تحت این بیمه نامه می‌تواند مطابق با باقیمانده وام مسکن در هر سال قرارداد تنظیم شود.

بیمه زمانی قابل تمدید به بیمه‌گزار این امکان را می‌دهد که در پایان دوره اصلی، بدون ارائه مدرک بیشتر از وضعیت سلامت بیمه‌گزار، تا سن حداکثر، بیمه‌نامه را تمدید کند. به عنوان مثال، اگر سن حداکثر 85 سال باشد، بیمه‌ شده‌ای که در سن 45 سالگی بیمه نامه 20 ساله قابل تمدید خریداری می‌کند، می‌تواند این بیمه‌نامه را در سن 65 سالگی برای 20 سال دیگر تمدید کند. حق بیمه قرارداد تمدید شده بیشتر ازقرارداد اولیه خواهد بود، زیرا احتمال پرداخت غرامت فوت افزایش می‌یابد، اما بیمه پذیری تضمین شده است، به این معنی که تمدید به هیچ وجه به وضعیت سلامت بیمه گزار در آن زمان بستگی ندارد. در بیمه زمانی قابل تمدید سالانه، هر قرارداد فردی فقط یک سال دارد.

بیمه زمانی قابل تبدیل به بیمه‌گزار این امکان را می‌دهد که در پایان دوره اصلی، به یک بیمه تمام عمر تبدیل شود و یا به بیمه‌نامه زمانی قابل تمدید، در پایان اولین یا دومین تمدید تبدیل شود. حق بیمه برای قرارداد جدید بیمه تمام عمر، بسته به سن در زمان تبدیل مجدداً محاسبه می‌شود. تبدیل به شواهدی از وضعیت سلامت بیمه‌گزاردرهنگام تبدیل بستگی ندارد، اما ممکن است حداکثر سنی وجود داشته باشد که در آن تبدیل مجاز باشد (معمولاً حدود ۷۵ سالگی).

بیمه تمام عمر

بیمه تمام عمر یا دائمی در صورت فوت بیمه گزار هر زمان که اتفاق بیفتد مزایا یکجا پرداخت می‌کند. برای قراردادهای حق بیمه معمولی، حق بیمه اغلب فقط تا سن حداکثر، معمولاً 80 تا 90 سال قابل پرداخت است. هدف بیمه تمام عمر این است که باید هر زمان بیمه‌گزار فوت کند، غرامت فوت را پرداخت کند و اگر بیمه‌نامه‌ها در سنین بالاتر از طریق عدم پرداخت حق بیمه، چه به دلیل فشار مالی و چه به دلیل کاهش توانایی بیمه‌گزار برای اداره امور خود در سنین بالاتر، فسخ شود، این هدف را برآورده نمی‌کند.

به طور کلی، بیمه تمام عمر نسبت به مزایای فوت به طور قابل توجهی گرانتر از بیمه زمانی خواهد بود، زیرا احتمال پرداخت غرامت فوت (بدون در نظرگرفتن فسخ) 100٪ است.

به طور سنتی، اگر یک بیمه‌گزار تمام عمر تصمیم بگیرد که بیمه‌نامه را پس از یک دوره اولیه متوقف کند، واجد شرایط دریافت ارزش نقدی یا ارزش بازخرید می‌شود که نشان‌ دهنده سرمایه‌گذاری حق بیمه انباشته است. در سالهای اولیه یک قرارداد تمام عمر، ارزش نقدی بسیار پایین است. در سال‌های بعد، ممکن است قابل توجه باشند، اگرچه معمولاً بسیار کمتر از مبلغ بیمه شده است. اخیراً در برخی از کشورها ارائه قراردادهای تمام عمر بدون ارزش نقدی قابل پرداخت در هنگام بازخرید رایج شده است.

بیمه عمر با ترکیب حق بیمه با درآمد سرمایه گذاری (که از طریق سرمایه گذاری حق بیمه به دست می‌آید) عمل می‌کند، به طوری که در زمان فوت بیمه گزار، حق بیمه به اضافه درآمد سرمایه گذاری به طور متوسط ​​برای پرداخت مبلغ بیمه کافی است. برای بیمه نامه‌های کوتاه مدت، حق بیمه بیشتر مبلغ بیمه شده را پوشش می‌دهد. برای قراردادهای بلندمدت، درآمد سرمایه گذاری جزء بسیار مهم تری می‌شود. مدت یک قرارداد تمام عمر ممکن است بسیار طولانی باشد – بیمه نامه‌ای که به یک فرد 40 ساله فروخته می‌شود ممکن است تا 50 سال بعد همچنان معتبر باشد – بنابراین سهم درآمد سرمایه گذاری بسیار مهم تر از بیشترِ بیمه‌های زمانی است. با این حال، پیش‌بینی بازده سرمایه‌گذاری در مدت‌های بسیار طولانی بسیار دشوار است، بنابراین بیمه‌گران تمایل دارند که حق بیمه‌ها را با استفاده از مفروضات بسیار محافظه‌کارانه (یعنی جانبی پایین) در مورد بازده سرمایه‌گذاری محاسبه کنند، که در نتیجه حق بیمه‌های نسبتاً بالایی به دست می‌آید. این بدان معناست که بیشتر بیمه‌گزاران (کسانی که خیلی زود نمی‌میرند) نرخ بازدهی نسبتاً پایینی در حق بیمه‌های خود به دست می‌آورند، در مقایسه با اینکه، برای مثال، صرفاً همان مبلغ را به سرمایه‌گذاری یک صندوق مشترک در همان دوره پرداخت کنند.

فرض کنید یک بیمه‌گر برای یک سرمایه‌گذاری 20 ساله، در زمانی که نرخ بهره بلندمدت 7 درصد در سال در دسترس است، یک بیمه‌نامه تمام عمر را قیمت‌گذاری می‌کند. بیمه‌گر می‌تواند حق بیمه را با فرض سود 6% در سال محاسبه کند، و اجازه دهد تفاوت 1% که دامنک بهره نامیده می‌شود، برای پوشش سود و ایجاد حاشیه برای تجربه نامطلوب باشد. خطری که برای بیمه‌گر وجود دارد این است که نرخ‌های بهره ممکن است در مقطعی از قرارداد به کمتر از 6% در سال برسد، در این صورت سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در آن زمان کمتر از مبلغ مورد نیاز برای پرداخت مبلغ بیمه خواهد بود. از سوی دیگر، اگر بیمه‌گر محتاط‌تر باشد، شاید تنها با فرض سود 3 درصد در سال، بخش سرمایه‌گذاری بیمه‌نامه برای مشتری کاملاً غیرجذاب به نظر می‌رسد، در مقایسه با 7 درصد در سال که از سرمایه‌گذاری مستقیم در دسترس است.

یکی از راه حل‌های این مشکل این است که حق بیمه بالاتر را دریافت کنید، اما قول بدهید که در صورت انجام سرمایه گذاری‌ها، بخشی از سود را به بیمه گزار بازپرداخت کنید. اگر تجربه سرمایه گذاری بسیار ضعیف باشد، نه سودی وجود خواهد داشت و نه تقسیم سود. این اصل پشت بیمه با مشارکت در سود است که در آن «مشارکت» به مشارکت بیمه‌کنندگان در توزیع سود اشاره دارد. بیمه مشارکتی به اختصار بیمه همتراز نامیده می‌شود و معمولاً در خارج از آمریکای شمالی به آن با سود می‌گویند.

سهم بیمه‌گزاران از سود در آمریکای شمالی سود تقسیمی و در جاهای دیگر پاداش نامیده می‌شود. زمانی که سهم سود به صورت نقدی (یا معادل نقدی، مانند کاهش حق بیمه) توزیع می‌شود، از اصطلاح «سود تقسیمی» و زمانی که سهم سود به شکل بیمه اضافی توزیع می‌شود، از «پاداش» استفاده می کنیم. در واقع، شکل توزیع یکی از ویژگی‌های مهم طراحی برای بیمه‌های با مشارکت در سود است، با حوزه‌های قضایی مختلف که روش‌های توزیع متفاوتی را ترجیح می‌دهند که موارد زیر رایج‌ترین آنهاست.

 • بازپرداخت نقدی ممکن است در فواصل منظم (به عنوان مثال سالانه) بر اساس سود حاصل از سال قبل توزیع شود. این برای بیمه مشارکت درسود در آمریکای شمالی رایج است.
 • کاهش حق بیمه بسیار شبیه به بازپرداخت نقدی عمل می کند. سود تخصیص یافته به بیمه گزار برای سال ممکن است برای کاهش حق بیمه‌های معوق در دوره منتهی به تاریخ تخصیص بعدی استفاده شود.
 • افزایش مزایای فوت با استفاده از سود نو ظهور برای افزایش مزایای فوت تعیین می شود.

انواع مختلفی از این روش‌ها وجود دارد. در آمریکای شمالی معمول است که به بیمه‌گزاران در مورد توزیع حق انتخاب داده می‌شود – برای مثال، ارائه سود نقدی به عنوان یک سود استاندارد، اما با گزینه‌هایی برای تبدیل به مزایای فوت اضافی.

در انگلستان، سود به طور ثابت در قالب افزایش مزایا توزیع می شد. پاداش در دو مرحله اعطا می‌شود. پاداش‌های برگشتی برای قراردادهای در حال اجرا اعمال می شود و مزایا را با درصد مشخصی افزایش می دهد. سه تغییر وجود دارد:

 • پاداش برگشتی ساده به این معنی است که نرخ پاداش فقط به مبلغ اصلی بیمه اعمال می‌شود؛
 • پاداش مرکب برگشتی به این معنی است که نرخ پاداش به کل مبلغ بیمه شده و پاداش‌های برگشتی قبلی اعمال می شود؛
 • پاداش برگشتی فوق مرکب روشی با دو نرخ پاداش در هر سال است که اولی برای مبلغ اصلی بیمه اعمال می‌شود و دومی برای کل اعلامیه‌های پاداش قبلی اعمال می شود.

پاداش پایانی برای تکمیل مبلغ بیمه شده در زمان پرداخت نهایی سود استفاده می‌شود. تفکیک سهم سود به پاداش‌های برگشتی و پایانی به بیمه‌گران این امکان را می‌دهد تا نگرش محتاطانه‌تری نسبت به توزیع سودهای سرمایه‌ای محقق نشده اتخاذ کنند.

توجه به این نکته مهم است که برای تمام بیمه‌های تمام عمر با مشارکت در سود سنتی، سود تقسیمی و پاداش هرگز منفی نیست. فقط سود تقسیم می شود نه ضرر.

روش‌های توزیع سود برای بیمه مشارکت در سود تأثیر مهمی بر مدیریت بیم‌سنجی و تکنیک‌های قیمت گذاری و بازاریابی قراردادها دارد. ما در اینجا به برخی از ملاحظات مهمتر اشاره می‌کنیم.

 • سود تقسمی نقدی برای بیمه گزاران جذاب است؛ به راحتی قابل درک هستند و انعطاف پذیری را ارائه می‌دهند. اگر بیمه‌گزار مشکل مالی داشته باشد، وجه نقد ممکن است به بیمه‌گزار اجازه دهد که بیمه‌نامه را برای مدت طولانی‌تری حفظ کند، زیرا می‌توان از آن برای جبران حق بیمه استفاده کرد. اگر بیمه‌گزار بخواهد پوشش فوت خود را افزایش دهد، می‌توان از پاداش نقدی برای خرید بیمه بیشتر استفاده کرد – اما به طور کلی با هزینه بیشتر از پاداش برگشتی، زیرا بیمه‌نامه جدیدی را تشکیل می‌دهد و بنابراین هزینه‌های بیمه‌نامه جدیدی را متحمل می‌شود.
 • سود تقسیمی نقدی ممکن است مشمول مالیات باشد. اگر بیمه گزار نیازی به پول نقد نداشته باشد، احتمالاً دارایی مالیاتی کارآمد نیست.
 • درک پاداش‌های برگشتی برای بیمه‌گذاران پیچیده‌تر است، اما توزیع مالیاتی کارآمدی را ارائه می‌دهد که با هدف قرارداد همخوانی دارد – ارائه مزایای فوت در طولانی‌مدت.
 • بیمه‌گران ممکن است سهم محدودی از سود را برای بیمه‌نامه‌هایی که بازخرید می‌شوند ارائه دهند. زمانی که سود به عنوان پاداش برگشتی توزیع می شود، این امر می‌تواند ناعادلانه باشد، زیرا بیمه گزارانی که هر سال در سود مشارکت کرده‌اند ممکن است تنها بخش کوچکی از را در صورت بازخرید دریافت کنند. اگر سودها از طریق سود تقسیمی نقدی تقسیم شود، در آن صورت، حداکثر، بیمه‌گزار سهم سود یک ساله خود را در صورت بازخرید از دست خواهد داد.
 • سود تقسیمی نقدی بیمه گر را ملزم می‌کند که دارایی‌ها را نقد کند، که ممکن است به نفع حداکثر کردن بازده نباشد. پاداش برگشتی به این معنی است که سود تحت مدیریت بیمه‌گر باقی می‌ماند و بنابراین پتانسیل بیشتری برای سود آینده برای بیمه‌گر فراهم می‌کند.
 • به طور کلی، بیمه‌گران ترجیح می‌دهند پاداش‌ها و سود تقسیمی را ارائه دهند، یعنی با تغییرات کمی سال به سال. این معمولاً با پاداش برگشتی و پایانی آسان‌تر است، زیرا پرداخت واقعی تا سررسید بیمه نامه به تعویق می‌افتد.
 • بهره برداری از سود تقسیمی نقدی گران است، اگر به هر بیمه گزار هر سال سود سهام پرداخت شود.

بیمه تمام عمر با مشارکت در سود سنتی هنوز در آمریکای شمالی رایج است، اما دیگر به طور گسترده در بریتانیا یا استرالیا در دسترس نیست، اگرچه برخی از قراردادهای غیر مشارکتی تمام عمر هنوز به بازار عرضه می‌شوند. یکی از دلایل موفقیت نسبتاً بیشتر این محصول در آمریکای شمالی این است که بیمه‌گران در آنجا ارزش‌های نقدی بزرگ‌تر و قابل پیش‌بینی‌تری را ارائه می‌کنند، به طوری که بیمه‌گزاران می‌توانند بازده معقولی در حق بیمه خود به دست آورند، حتی اگر قرارداد را بازخرید کنند.

بیمه تمام عمر ممکن است توسط بیمه گزاران به طرق مختلفی مورد استفاده قرار گیرد، برای مثال:

 • برای افراد مستن‌تر، ممکن است از بیمه تمام عمر ساده‌ شده برای پوشش هزینه‌های تشییع جنازه استفاده شود. این بیمه نامه‌ها دارای مبلغ نسبتاً کم بیمه‌ای هستند، تمایل به عدم مشارکت دارند و هیچ ارزش نقدی در هنگام بازخرید ارائه نمی‌دهند.
 • برای افراد مسن‌تر و با ثروت بالاتر، بیمه تمام عمر ممکن است برای کاهش مالیات بر ارث مورد استفاده قرار گیرد، در صورتی که درآمد حاصل از بیمه با نرخ نهایی پایین‌تر از ثروتی که مستقیماً به ارث رسیده است، مالیات گیرد.
 • برای افراد جوان‌تر، شرکت در بیمه تمام عمر می‌تواند یک فرصت سرمایه‌گذاری بلندمدت ساده و غیرفعال را با مزیت مزایای مرگ قابل توجه (در مقایسه با حق بیمه) در صورت مرگ زودهنگام فراهم کند.

همانطور که در بالا ذکر شد، برای برخی از بیمه نامه‌ها، به ویژه آنهایی که برای بیمه شدگان مسن تر طراحی شده‌اند (برای برنامه ریزی مالیاتی یا هزینه‌های مراسم تشییع جنازه)، ممکن است ارزش نقدی در زمان بازخرید قرارداد ارائه نشود. این می‌تواند حق بیمه‌ها را کاهش دهد، زیرا وجوه اضافی ناشی از قراردادهای منسوخ شده به قراردادهای باقی مانده یارانه می‌دهد. به این بیمه نامه پشتوانه انقضا می‌گویند. با این حال، اگر بیمه‌گزاران توانایی فروش بیمه‌نامه‌های خود را به شخص ثالث داشته باشند، ممکن است سود انقضا بسیار کم باشد. این منجر به ظهور بیمه عمر با مالکیت غریبه یا STOLI (Stranger Owned Life Insurance,) شده است، که در آن یک شرکت سرمایه گذاری (معمولاً متخصص در این تجارت) به بیمه گزاری که می‌خواهد بیمه نامه خود را بازخرید کند پرداخت نقدی پرداخت می‌کند. سپس شرکت سرمایه‌گذاری تا زمانی که بیمه‌گزار اصلی زنده است، پرداخت حق بیمه را بر عهده می‌گیرد و مبلغ بیمه را در صورت فوت دریافت می‌کند. اگر ارزش تسویه نقدی به بیمه‌گزار اصلی به اضافه هزینه حق بیمه پس از فروش بیمه نامه کمتر از ارزش مبلغ بیمه باشد، شرکت سرمایه گذاری سود می‌کند. اگر بیمه گزار اصلی بیشتر از حد انتظار زنده بماند، ممکن است شرکت ضرر کند. اغلب این بیمه نامه با تخفیف بسیار کاملی در مبلغ بیمه مبادله می‌شود، حتی برای بیمه گزاران کاملاً مسن، که به شرکت سرمایه گذاری اجازه می‌دهد تا در بخش زیادی از بیمه نامه‌های خود سودهای بسیار قابل توجهی کسب کند.

بیمه عمر مختلط